Kosenie trávy, stavba katedrály a prvý krok

Autor: Jozef Hlavatý | 11.8.2011 o 22:34 | (upravené 11.8.2011 o 22:45) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  1123x

Pokosil som trávu a nakŕmil ňou prasiatka. Ale to vlastne nie je dôležité. Pri tom kosení mi napadol jeden príbeh, ktorý som kedysi čítal.  

Istý človek sa prechádzal na mieste, kde stavali katedrálu. Vždy, keď uvidel niektorého z robotníkov, spýtal sa ho, čo robí. Jeden odpovedal, že opracováva kameň, druhý, že zarába maltu, tretí muruje... Stretol tam aj akúsi starenku, ktorá triedila akési kamene. Spýtal sa aj jej: „Čo tu robíš ty?“ „Ja?“ - povedala starenka, „Ja predsa staviam katedrálu!“

Iste by sme ho mohli parafrázovať na viacero situácií či konaní v našom živote. Ja sa však zamýšľam nad svojím povolaním učiteľa. Ako by som v príbehu vystupoval ja? Povedal by som: „Ja sa mordujem s deckami“, „Ja učím a je to o ničom...“? Alebo môžem povedať: „Ja? Ja som UČITEĽ, ja stvárňujem ľudského ducha, ja druhým otváram oči, ja...“

Prečo takéto slová? Ľudo Sebelédi nás učiteľov, resp. tých, čo sme podpísali petíciu často vyzýval (aj vyzýva) na „zmenu v duši“. Na facebooku opísal viacero situácií z učiteľského života, na ktoré niektorí okomentovali, že veci zovšeobecňuje, alebo že to je príklad, ktorý je priveľmi jednostranný a podobne. Ja osobne som však v jeho príspevkoch videl práve rozmer tej spomínanej zmeny v duši. Jednoducho, že si musíme uvedomiť kto sme, o čo nám ide a čo tým chceme dosiahnuť a aj prečo je to dôležité. Keď aj uviedol nejaký príklad, pri ktorom si niektorí povedali, že je to možno jednostranný pohľad, alebo že je to príliš zjednodušené, ja som si práve vtedy uvedomil, čo mi tým chce povedať – poukázať na jadro problému, na naše učiteľské platy, na naše školstvo... na zmenu v duši. Podpis petície za lepšie školstvo bol prvý krok, ktorý hlavne pre nás učiteľov znamená veľa. Nestačí podpis, treba zmenu v duši a každý musí začať od seba, treba nosiť bledomodrú stužku, treba si uvedomiť, čím a kto sme a čo chceme, treba vykročiť do ulíc, treba byť presvedčení o tom, že staviame katedrálu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?